Wax Koruma

WAX NEDİR ?

Wax ın kimyasal adı ve tanımı ;

Genel özellikleri ve kullanım alanları :
Karnauba mumu, Brezilya’nın kuzeydoğu eyaletlerinde yetişen Karnauba (Copernica cerifera) palm ağacının yaprak, tomurcuk ve o bölgeye ait şiddetli iklime karşı kılıç şekilli palm ağacı yapraklarını koruyan toz tabakasından elde edilmektedir. Karnauba palm ağacının tomurcuk ve yaprakları, Eylül-Mart ayları arasında toplanmakta, beraber yığın haline getirilip, güneşte kurutulmaktadır.

Yaprakların harmanda dövülmesiyle mekanik olarak elde edilen toz, rengine göre derecelendirilmektedir. Açık renkli olan tozlar, genç yapraklardan elde edilmektedir. Yapılan birkaç günlük kurutmanın ardından yapraklar, mumsu maddelerin uzaklaştırıldığı, mum tozunun yaprak ve tomurcuktan ayrılma işlemini yerine getiren dövücülere verilmektedir.

En sert doğal mum olarak bilinen karnauba mumu; kırılgan, yapışkan olmayan, parlak bir mum olup, 80-86 C aralığında ki bir erime noktasına sahiptir. Karnauba mumu; ayakkabı, mobilya, deri, otomobil, zemin gibi çeşitli ürünler, meyve ve şekerleme gibi gıda ürünleri ile krem ve dudak boyaları gibi kozmetik ürünlerinde parlatıcı olarak kullanılmakta, bunun dışında lubrikant fonksiyonuna da sahip olup, karbon kağıdı mürekkebi, koruyucu kaplama, cila, lak, emayeler, mum ve merhemler gibi ürünlerin formulasyonlarında uygulama alanı bulmaktadır.

Sertliği ve kırılganlığı yüzünden karnauba mumu; genellikle diğer mumlarla karışım halinde kullanılmaktadır. Karnauba mumu; daha çok serotonik asit, mirisil içermesi yanında, değinilen bu asit ve alkoller serbest formda bulunabilmektedir.

Bitkisel mumlar; bitkilerin çeşitli organlarını kapsayan katmanlar halinde bulunmakta ve genellikle ham maddelerin yağa işlenmeleri sırasında eriyerek yağa karışmaktadır. Bununla birlikte karnauba palmi, yüksek mum içeriği nedeniyle doğrudan muma işlenen kaynaklardan biridir.

En yaygın kullanılan türü genç yapraklardan elde edilmekte olup, bu tipi kozmetik ve eczacılık ürünlerinde kullanılmaktadır. Bu formu; pulcuk, mikronize, toz veya öbek halinde bulunabilmektedir. Normal yapraklardan elde edilen formu ise; mobilya ve otomobil parlatma alanlarında kullanılmaktadır.

Isıya doğrudan maruz kalan yerlerde muhafaza edilmesi sakıncalı olan karnauba wax, güçlü oksidasyon maddelerinden ayrı depolanmalıdır. Boya detayında Wax lar en son aşamada kullanılan tamamlayıcı ve koruyucu yapıdaki sıvı yada katı hallerde içeriğinde polimerler bulunan malzemelerdir..

Görevi boyanın dış dünya ile temas eden yüzeyini sararak dış etkenlerden (güneş ışığı , toz , kireçli su vb. etkenlerden verniği korumaktır.

Wax uygulamasını yaptığımız zaman yüzey suyu ve tozu itici özelliğe sahip olacağından hem geç kirlenecek hemde yıkandıktan sonra daha çabuk durulanacaktır

Parlaklık vermesi aslında asıl görevi değildir. Boya koruma görevi yapar. Waxlı yüzey daha zor kir tutar, daha kolay temizlenir.

Wax her türlü boyalı  ve alimünyum yüzeye uygulanabilir ..

Üstüne wax uygulanmış alimünyum alaşım jantlarınız daha az balata tozu tutacak ve daha kolay temizlenecektir..Aynı şekilde camlar,stoplar ve farlar da diğer kullanım alanlarıdır..

Uygulama sonrası yüzeye su tuttuğumuz zaman doğru uygulanmış parasını hak eden bir ürünün bu şekilde boncuklanma yapması gerekir

DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN...

08503053322