Ses Görüntü ve Park Asistan Sistemleri

PARK ASİSTANI

Park asistanı 36 km/h’nin altındaki hızlarda otomatik olarak park boşlukları aramaya başlar. Araç 30 km/h’nin altında seyrediyorsa, park asistanı kombine göstergedeki bir “P” sembolü ve bir yön okuyla uygun bir boşluk bulduğunu bildirir. Sistemi kullanmak için otomatik park sistemi etkinleştirilir. Sağ veya sol tarafa park yapacağınızın bilgisi araca bildirilir. bildirilen tarafa göre araç üzerinde bulunan mesafe algılayıcı sensörler devreye girer ve sağ/sol tarafı taramaya başlar.

Aracın girebileceği kadar boş mesafe bulunduğunda sistem bunu bildirir. Bu durumda araç durdurulur. Sistem aracı geri vitese takılması gerektiğini ön konsolda gösterir. Sonrasında ise ivmelenme ve fren kontrolü yapılması gerekir. Yani gaz ve fren kullanımı kullanıcıya aittir. Sistem sadece direksiyon dönme açısını belirler, otomatik olarak manevra yapar. Bu sırada araçta bulunan geri görüş kamerası aktifleşir ve ön konsolda bulunan ekrana aracın arkasındaki görüntü yansıtılır. Bu sistem de park etme işlemini kolaylaştırmaktadır.

Arkadaki araca belirli bir mesafe kaldığında sistem sesli bir şekilde(sinyal sesi ile) uyarır.  Arkadaki araca çarpmamanız için fren yapılması gerekir. Sonrasında ise ileri vitese alınması sistem tarafından bildirilir. İvmelenme yaparak aracın düzgün bir şekilde park etmesi sağlanır ve park tamamlandığında sistem kapanır. Ön konsolda ise park işleminin tamamlandığını gösteren bilgi görülür.

 

PARK SENSÖRLERİ

Araç kullanmaya başlayanların en büyük sıkıntılarından biri, aracı kazasız belasız park etmektir. Park sensörleri işte tam bu noktada imdadımıza yetişerek kolaylık sağlayan bir teknolojidir. Yeni model birçok araç için standart haline gelen park sensörleri, eski model araçlar için montaj ve maliyet açısından kolaylıkla araçlara entegre edilebilir haldedirler. Park sensörü sayesinde çarpma korkusu olmadan rahat bir şekilde aracınızı park edebilirsiniz. Bu sensörler genellikle araçların arka kısmında olmasına rağmen bazı araçlarda hem arka hem de ön tarafta bulunabilir.. Aracınız çarpmaya yaklaşık 1 metre kala park sensörü sizi modeline göre sesli ve görsel olarak uyarmaya başlar. Park sensörleri hem ses dalgaları üretebilen hem de ürettikleri bu ses dalgalarını alabilen aygıtlardır. Üretilen ses dalgaları boşluğa gönderilir. Otomobil çevresinde bir nesne varsa bu ses dalgaları nesneye çarparak geri döner. Geri dönen bu ses bir yankı olarak düşünülebilir. Otomobildeki alıcılar geri dönen bu ses dalgalarını algılarlar. Sensör, ses dalgalarının ne kadar sürede geri döndüğünü hesaplayarak, nesnenin otomobilden ne kadar uzakta olduğu belirlemiş olur. Ses dalgalarının geri dönüş süresine bağlı olarak sistem bir uyarı sinyali üretmeye başlar. Nesnenin uzaklığına bağlı olarak üretilen bu uyarı sinyali “Dıt, dıt” şeklinde olur. Otomobil nesneye yaklaştıkça sinyalin sıklığı artarak düz bir sese dönüşür. Modeline göre bazı sensörler sürücüye otomobilin nesneye uzaklığının ölçüsünü de metre cinsinden gösterir veya sözlü olarak ifade eder. Park sensörü uygulamsıda kullanıcıya hem sesli hemde görsel olarak uyarı vermektedir

Geri görüş kameraları hakkında bilinmesi gerekenler

Ekran çeşitleri öne çıkıyor

Geri görüş kamerasının en önemli iki parçası var. Bir tanesi kameranın kendisi, diğeri de görüntünün yansıtılacağı ekran. Piyasadaki geri görüş kamera kitlerinde ekran, kamera ve sensör kit halinde satılıyor. Bazılarında da sadece kamera satılıyor. Ekranı kendiniz almanız gerekli bu durumda.

Ayrıca ekran satın almak isterseniz karşınıza 3 çeşit çıkıyor.

  1. Standart ekran
    Otomobilinizin üzerinde fabrika çıkış donanımı olarak zaten bir ekran mevcutsa, otomobil modelinize özel üretilen kameralardan satın alarak görüntüyü bu ekrana yansıtabilir.
  2. Ekranlı multimedya sistemleri
    Eğer otomobilinizi baz donanım ile satın aldıysanız veya eski model bir araç sahibiyseniz bu çözüm tam sizlik. Ekranlı multimedya sistemlerinde dikkat etmeniz gereken nokta, bu sistemin geri görüş kameralarını destekleyip desteklemediği. Eğer destekleyen bir model bulabilirseniz çok güzel. Çünkü aynı anda hem geri görüş kamerasına sahip olacaksınız, hem de araç içi multimedya sistemine.
  3. Ekranlı aynalar veya harici monitörler
    Son dönemde piyasada veya taksilerde dikiz aynalarının aynı zamanda monitör işlevi gördüğünü gözlemlemiş olabilirsiniz. Küçük monitörlerin kaliteleri otomobilinizi park edecek kadar işinizi görüyor.  Orta konsol üzerine daha sonradan tablet benzeri monitörler de taktırabilirsiniz. Ayrıca harici navigasyon cihazlarında da kamera girişi mevcut olabiliyor.

Bazı kameralar kayıt alabilmektedir.

Tüm bu işlemler ve aksesuarlar Cafe Garage noktalarında satışı ve montajı profesyonel olarak sağlanmaktadır.

DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN...

08503053322