Pis Koku Giderme İşlemleri

Aracınızdaki Rahatsız Edici Kokulardan Kurtulma

Göz bebeği araçlarınızın karşılaşabileceği en büyük tehditlerden biri de, çoğunlukla inatçı olan kötü kokular olabilir. Sigara kokusu, süt kokusu, rutubet kokusu, küf kokusu ya da et kokusu… Peki, araç içi temizleme her zaman bu kokulara çözüm olabiliyor mu? Elbette hayır. Araç içi temizliğinden sonra her ne kadar kokudan kurtulduğunuzu sansanız da, özellikle döşemelere sinen kokular bu işlem adeta hiç yapılmamış gibi yeniden aracınızın içini sarabilir. Peki, araç içi kokularından geçici olarak nasıl kurtulabilirsiniz? Farklı birçok araç koku giderme yöntemi bulunsa da, biz en kalıcı olanlara odaklanıyoruz ve başlıyoruz!

Nerede, Ne Zaman ve Nasıl Olacağı Belli Olmaz!

Özellikle iş hayatında, uzun dönem kiralama yaptığınız araçlarınızla yüzlerce kilometre katediyor olabilirsiniz. Gün içerisinde katettiğiniz rotalar değiştikçe, aracınızda oluşacak koku ve lekeler çeşitlenebilir. Üstelik leke ya da kokunun yalnızca bir bölgede ortaya çıkması, etkisinin bu bölge ile sınırlı olacağı anlamına gelmeyebilir. Özellikle araç tavanına ve döşemelere sinen kokulardan kurtulmak çok daha zor olabilir. Bunun yanı sıra, havalandırma sisteminizin kirlenmesi ya da bu bölgeye hapsolan kokular da kalıcı durumlara yer açabilir. Bu gibi durumlarda aracın içini ne kadar detaylı temizletirseniz temizletin kokudan kurtulamazsınız.

 

Bu nedenle kokuları gidermek için ilk adımınız, her zaman kokunun kaynağını belirlemek olmalıdır. Çünkü bazı kokular ancak çok derin işlemler uygulandığında etkisini yitirir. Kokunun kaynağını belirledikten sonra, kokuyu giderecek en uygun işlemi bulmanız kolaylaşacaktır. Özellikle uzun yolda bu tür kötü kokularla seyahat etmek fazlasıyla zorlaşacağı gibi, dikkat dağınıklığına ve huzursuzluğa da neden olabileceğinden kazaya varan sonuçlarla karşılaşmanız mümkün. Uzun yola çıkmadan önce alacağınız tedbirlerden biri de, araç içinde kapsamlı bir temizlik yaptırmak ve herhangi bir koku olup olmadığından emin olmaktır. Şimdi gelelim kokuya sebep olabilecek faktörlere…

 • Aracın belirli noktalarına dökülen ya da döşemeye sızan süt, meşrubat, kan vb. sıvı içecek ya da maddeler,
 • Havalandırma filtresinin tıkanması, içinde küf ya da pislik birikmesi,
 • Döşemelerin ya da paspasların yıkamadan sonra kurumadan serilmesi sebebiyle üreyen bakteriler.

 

Neler Yapılmalı?

 

 • Her şartta otomobilinizi mümkün olduğunca havalandırmaya özen gösterin. Eğer herhangi bir kötü kokunun yayıldığını fark ederseniz, mümkün olduğunca aracınızı serin ve güneşten uzakta tutmaya özen gösterin. Kokunun asıl kaynağı bakterilerdir ve bakteriler sıcak ortamda ürer. Bu da aracınızın içindeki kötü kokunun kısa sürede yayılmasına neden olur.
 • Eğer koku sıvı bir maddeden kaynaklanıyorsa, mutlaka önce bu sıvının sızmasını ve yayılmasını engellenmeli.
 • Araç temizliği gerektiren durumlarda mutlaka profesyonel yardım almaya özen gösterin. Araç içi temizliği için yardım aldığınız kurum ve kişilere detaylı bilgi vermeniz, kokunun giderilmesi anlamında büyük önem arz ediyor. Size çözüm sunamayacağını söyleyen ya da temizlik sonrasında kalıcı çözüm sunamayan firmalara asla tekrar işlem yaptırmayın. Firma araştırırken deneyimli ve daha önce bu tür işlemlerden memnun kalmış kişilerin tavsiyelerine uyarak seçiminizi yapın. Unutmayın ki bu firmaların asıl görevi; sizin ulaşamayacağınız malzemelerle, sizin çözemeyeceğiniz problemlere çözüm sunmaktır.
 • Profesyonel temizliğin ardından aracın iyi şekilde kurumasına özen gösterin ve dezenfektasyon konusunda mutlaka tedbir alın.
 • Süt, kan, kusmuk vb. zorlu kokular için genel temizliğin yanı sıra araç tabanına inmek gerekebilir taban halısı sökülerek taban ve taban halısı detaylı temizlenmelidir ve ozon temizliğini tercih edilmelidir.. Aracın içinde havalandırma kanalları, döşemelerin lif dipleri, montaj birleşme yerleri gibi dip noktalarda barınan bakterilerin yarattığı kokuları önlemek amacıyla uygulanan ozon temizliği oldukça etkili bir yöntemdir. Ozon, havada uçuşan mikroorganizmalara yapışarak hücre duvarlarının parçalanmasını ve böylece hücrelerin yok olmasını sağlar. Tamamen steril bir ortamda ise benzer bir atom ile birleşerek iki atomlu normal bir oksijen molekülü meydana getirir. Bu da mikroorganizmaların tamamını etkiler, yok eder ve dezenfeksiyon etkisi yaratır. Aklınıza gelebilecek tüm kokuları kökünden çözen bu yöntem, araç içi koku temizliği için en kesin yöntemlerden biri olarak da biliniyor.
 • Buhar temizliği ile Cafe Garage klima dezenfekte uygulaması ile klima kanaları tamamen tamizleyerek klimadan gelen kötü kokuları temizler.

Asla Yapmamanız Gerekenler

 • Kokunun kaynağını belirlemeden koku giderici parfüm ve temizleyicilerle aracınıza müdahale etmeyin. Bu şekilde kokuyu daha çok yayabilir ya da durumu geçici olarak çözdüğünüzü sanarak uzun süreçte tekrar aynı problemi yaşayabilirsiniz.
 • Koku giderici olarak naftalini tercih etmeyin. Naftalin araç içinde ters etki yaratarak durumu kötüleştirebilir ve aracınız binilemeyecek duruma dahi gelebilir. Bu anlamda, özellikle forumlarda gördüğünüz kulaktan dolma yöntemleri asla uygulamayın ve mutlaka bir profesyonele danışın.
 • Eğer kokunun kaynağı sıvı ise ve sızıntı azalmışsa, kokunun geçici olacağı yanılsamasına kapılabilirsiniz. Ancak özellikle sıcak havalarda, aynı bölgeye herhangi bir sıvı temasında, kötü kokular tekrar edebilir ve daha kalıcı olabilir. Bu nedenle kokunun kaynağını her ne olursa olsun tamamen giderildiğinden  emin olun.
 • Araç temizleyicileri her zaman kurtarıcınız olmayabilir. Lekelenme dışında bu tip ürünleri kullanmak yerine, detaylı bir araç içi temizliği yaptırmayı tercih edin.
 • Otomobilinizin temizliğini periyodik olarak tekrarlayın. Özellikle uzun yol seyahatlerinden sonra mutlaka detaylı temizlik yaptırın.
 • İç temizlik kadar filtrelerin temizliğine de değinmiştik. Aracınızın içini iyice temizledikten sonra filtrelerini de yenileyin ya da temizletin. Böylece şüpheli hiçbir kokuya aracınızda yer kalmayacak.
 • Son olarak, temizlik işlemlerinden sonra aracınızın her zaman güzel kokması için hafif  ve taze araç kokularını tercih edin.

 

DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN...

08503053322