Otomatik Şanzıman Tamiri

Otomatik Şanzıman Tamiri

Şanzıman sistemi bir aracın olmazsa olmazlarındandır. Bu sistem, motordan aldığı gücü tekerleklere aktarır. Motorun ürettiği güç baskı balata yoluyla şaft ve diferansiyele iletilir. Ayrıca aracın geri hareket etmesini, hızın sabit kalmasını, yüksek hızlarda yakıt tasarrufu yapmasını sağlayan da aynı sistemdir.

Günümüzde araçlarda kullanılan başlıca iki şanzıman türü vardır ve bunlar arasında her geçen gün popülaritesi artan otomatik şanzıman olmaktadır. Bu tür şanzımanlarda vites değişimi otomatik olarak araçta yer alan ECU yardımıyla yapılır. Elektronik sistemler yoldan aldığı parametreleri hesaplayarak araç için en uygun vites aralığını kendisi belirler ve bunun için aracın hızını, torkunu ve devrini kullanır.

Sürücünün bir kontrol yapmasına gerek kalmadan trafikte yol almasını sağlayan bu sistem, sürüş konforu ve yakıt tasarrufu gibi açılardan kullanışlıdır. Bununa birlikte daha yeni bir sistem olduğundan herhangi bir otomatik şanzıman servisi ihtiyacında çok daha seçici olunmalı, uzman ekiplerden oluşan, modern teknolojileri kullanan servisler tercih edilmelidir.

Cafe Garage olarak ilimizde yıllardır profesyonel çözümler sunuyor, aracınızın markası ya da modeli her ne olursa olsun gerekli kontrolleri yapıyor, birinci sınıf işçilik ve malzeme ile garantili çözümler üretiyoruz. Her zaman kalitenin, güvenin ve bütçe dostu fiyatların değişmez adresi oluyoruz.

Otomatik Şanzıman Arıza Nedenleri Nelerdir?

Otomatik şanzımancı olarak bu tür sistemlerde arıza nedenlerinin belli başlı gerekçelere dayandığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Fakat bütün otomatik sistemler de aynı değildir. Her otomobil üreticisi farklı sistemler kullanabilmekte ve bunların birbiriyle ortak ve farklı yönleri bulunabilmektedir. Arızaya yol açan etmenler de on göre şekillenebilmektedir. En sık karşılaşılan nedenlerse şunlardır:

  • Düşük şanzıman yağı: Araçların motoru için olduğu gibi şanzıman sisteminin çalışması için de yağa gereksinim vardır. Bu yağ yalnızca yağlayıcı olarak değil, hidrolik yağ olarak da işlev görmektedir. Bu sayede güvenli bir çalıma sıcaklığında kalır, vites geçişlerini kolaylaştırır ve hareketli parçaları yağlayarak korur. Fakat bu yağ az ise ısınır ve vites değişim sorunu ortaya çıkar. Birçok şanzıman yağı 50 bin, 100 bin km arasında dayanır ve ortalama bir sürücünün 3 ila 5 yılda bir bu yağı değiştirtmesi gerekir.
  • Şanzıman yağı sızıntısı: Eğer şanzıman yağı sızıntısı varsa sistem ihtiyacı olan temel yağı alamaz. Kırmızı renkteki bu yağı aracınızın altında fark edebilirsiniz. Bunun için sorunun kaynağına inilmeli ve sızıntı ortadan kaldırılmalıdır.
  • Tıkalı şanzıman yağı filtresi: Şanzıman sisteminde kir, toz ve metalik pullar gibi kalıntıları filtreleyen bir filtre vardır. Yeterince pisliği süzdükten sonra bu filtrede tıkanıklık oluşabilir ve işlevini yerine getiremez olur. Ayrıca yağ akışını da engelleyebilir. Bu nedenle fitrenin her zaman çalışır vaziyette olması gerekir.

Otomatik şanzımancı olarak aracınızda gereken bütün kontrolleri yapıyor, sorunun neyden kaynaklandığını noktasal olarak tespit ediyor ve gerekli tamiri gerçekleştiriyoruz.

Otomatik Şanzıman Arıza Belirtileri Nelerdir?

Otomatik şanzıman arızası çeşitli belirtiler verir. Eğer aracınızdan bir yanık kokusu geliyorsa bunun nedeni yağ eksilmesinden dolayı ısınma olabilir. Arıza ne kadar erken tespit edilir ve müdahale edilirse o kadar az bütçeyle çözülebilir.

Vites kayması bir diğer belirtidir. Aracınız vites değiştirmemesi gereken yerde vites değiştiriyorsa vites kaymasından söz edebiliriz. Bu aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye sokan bir durumdur. Bir diğer belirti tıkırtı, uğultu sesidir. Bu da yağın kayganlaştırıcı etkisini kaybetmesinden kaynaklanır ve aşınmaya neden olur. Bütün bu belirtileri fark ettiğiniz anda servisimize müracaat edebilirsiniz.

Otomatik Şanzıman Tamiri Fiyatı Ne Kadar?

Otomatik şanzıman servisi fiyatları çeşitli etkenlere göre değişir. Arızanın nedeni, sonuçları, yedek parça türü gibi detaylar fiyatlara etki eder. Herhangi bir arıza ne kadar erken tespit edilir ve tamir edilirse tamir maliyeti de o kadar az olur. Bu nedenle şanzıman sisteminize dair herhangi bir şüphe oluştuğu anda servisimizden destek almanız avantajınızadır.

Cafe Garage olarak aracınızın marka ya da modeli her ne olursa olsun her türlü otomatik şanzıman sorununu alanında uzman ekiplerimizle gideriyoruz. Gerekli ekipmanlarımız ve teknolojilerimizle noktasal olarak sorunu tespit edip en seri ve güvenli biçimde çözüm üretiyoruz. Garajımızda bizler aracınızla ilgilenirken dilerseniz siz çayınızı, kahvenizi yudumlayabilir, keyifle zaman geçirebilirsiniz. Hatta jant ve plastik koruma, seramik koruma, araç kaplama, pasta cila, boya koruma gibi daha pek çok uygulamamız ile araçlarınızın gerekli bütün hizmeti almanızı sağlayabilirsiniz.

Afyon kurtarıcı ücretleri çeşitli etkenlere göre değişmektedir. Bu nedenle her talepte müşterilerimizden alınacak detaylara göre fiyatlandırma yapılmaktadır. Dilerseniz çağrı merkezimize ulaştığınızda ekiplerimiz gerekli bilgileri aldıktan sonra fiyat bilgisini sizinle paylaşırlar.

Ücretler belirlenirken dikkate alınacak en temel etken mesafedir. Aracınızın bulunduğu nokta ile taşınıp indirileceği nokta arasındaki net mesafeye göre ücretlendirme yapılmaktadır. Günümüz modern teknolojileriyle mesafe hesaplama hızlı ve kesin olarak yapılabilmektedir. Mesafe uzadıkça doğal olarak ücretler de artacaktır.

Ücretlerin tespitinde bir diğer etken aracınızın türüdür. Otomobil, kamyon, dorseli araç, dorsesiz araç gibi pek çok araç türü vardır ve bunların her biri için farklı özelliklerde çekicilere ve ekipmanlara ihtiyaç vardır. Bu nedenle araç türüne göre de ücretlendirme değişebilmektedir.

Bir diğer etken zamandır. Kimi durumlarda mesai saatleri dışında verilecek hizmetler ücretlendirmeyi değiştirebilmektedir. Çünkü akşam ve geceleri ek mesai, ek güvenlik önlemleri, çalışma şartları gibi detaylar etkili olmaktadır. Firmamız her zaman en uygun fiyatlarla Afyon kurtarıcı hizmeti sunmakta, memnuniyetinizi öncelik almaktadır.

En İyi Afyon Oto Çekici Firması Nerede?

Afyon yol yardım firması ihtiyaçlarında daima en iyisi ile çalışmak herkesin hakkı. Bu nedenle hizmet alacağınız firmayı seçerken bazı hususlara dikkat etmelisiniz. Firma mutlaka yeterli ekipmana sahip olmalıdır. Teknolojiyi yakından takip etmeli, kaliteli ve profesyonel çözümler üretmelidir. Daima hizmetlerinde deneyimli personellerle çalışmalıdır. Cafe Garage olarak her zaman bölgemizin en iyi hizmetini sunuyor, kusursuz çözümler üretiyoruz.

Yeni nesil hizmet anlayışıyla öne çıktığımız alanda güvenilir, hızlı, profesyonel ve uygun fiyatlı çözümlerin adresi oluyoruz. Kafemizde sizleri ağırlıyor, sizler keyifle kahvelerinizi yudumlarken bizler araçlarınızla ilgilenerek her ne gerekiyorsa kaliteli ve şeffaf biçimde gerçekleştiriyoruz.

Müşteri Memnuniyeti

Sizin memnuniyetiniz bizim başarımız

Kaliteli Hizmet

Her zaman kalitemizi artırıyoruz.

Bayilik Sistemi

Türkiye geneli bayilik sistemi

Araç Güvenliği

Araçlarınızla en az sizin kadar ilgiliyiz.